PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login | Tournament Brackets
CraigOlsonSports | LakesAreaSports | PheasantCountry | SportsCow | Vikingland
Ameriprise-Craig & Assoc.
SportsCow.comFarmers & Merchants State Bank now has Internet Banking!
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Menahga School
Menahga Hockey (G)
Nevis School
Nevis Hockey (G)
Park Rapids Area School
Park Rapids Area Hockey (G)
Pequot Lakes School
Pequot Lakes Hockey (G)
Pine River-Backus School
Pine River-Backus Hockey (G)
Wadena-Deer Creek School
Wadena-Deer Creek Hockey (G)

Sunday, February 14, 2016
Hockey (G)

Hill-Murray, Blake Draw Top Seeds For Girls' Hockey State Tournament

- St. Paul

Defending Class AA champion Hill-Murray and Blake, which reached the Class A championship game last season, drew the top seeds for the girls’ hockey state tournament this week at Xcel Energy Center in St. Paul.

The pairings and seeding of the top five teams in each class were announced Saturday by the Minnesota State High School League.

Class 1A quarterfinals, Wednesday

Northfield (19-9) vs. #2 Warroad (23-3-1), 11 a.m.

Alexandria (18-7-1) vs. #3 seed St. Paul United (21-5-1), 30 minutes after conclusion of the 11 a.m. game.

Luverne (20-6) vs. #1 Blake (23-2-2), 6 p.m.

#5 New Prague (17-9-1) vs. #4 Proctor/Hermantown (19-7-1), 30 minutes after conclusion of 6 p.m. game.

 

Class 2A quarterfinals, Thursday

Eastview (18-6-4) vs. #2 Edina (19-7-1), 11 a.m.

Forest Lake (18-7-3) vs. #3 Eden Prairie (19-7-2), 30 minutes after conclusion of 11 a.m. game.

Sartell/Sauk Rapids (21-7) vs. #1 Hill-Murray (27-0-1), 6 p.m.

#5 Lakeville South (20-5-2) vs. #4 Maple Grove (20-5-2), 30 minutes after conclusion of 6 p.m. game.

 

Semifinal games are Friday in both classes. The Class A championship is scheduled for 4 p.m. Saturday. The AA title game starts at 7 p.m.


NHTSA
1998-2017 SportsCow.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com